“Wirtualna Rzeczywistość” a Dzieci

Bezpłatne otwarte warsztaty dla dorosłych z cyklu Akademia Rodzica poświęcone grom komputerowym, ich edukacyjnym i negatywnym wpływie na rozwój dziecka, potencjalnym zagrożeniom i sposobach ochrony.

W dzisiejszych czasach „świat wirtualny” zajmuje kluczowe miejsce w życiu każdego człowieka. Nie da się go ignorować i zostawić samemu sobie jako nieszkodliwy epizod. Dla dzieci wszelkiego rodzaju „gry komputerowe” stały się powszechną forma spędzania czasu i to nie tylko wolnego.

Jeśli gry, zabawy, programy komputerowe (w tym oczywiście internetowe) są odpowiednio dobrane do wieku i możliwości dzieci mogą być cennym źródłem nauki i doskonałą stymulacją rozwoju. Niestety badania wskazują, ze ponad połowa dzieci gra w gry nieodpowiednie do ich wieku. Ponadto coraz więcej dzieci wycofuje się ze świata rzeczywistego i bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami na rzecz cyberprzestrzeni.

Przed rodzicami stoi nowe i ważne zadanie dowiedzenia się o tym świecie jak najwięcej, żeby móc chronić swoje dzieci przed negatywnymi konsekwencjami. Od wiedzy rodziców i ich zaangażowania zależy czy korzystanie z gier będzie dla dzieci dobrą i bezpieczna zabawą, czy tez zagrożeniem i swoistym wycofaniem.

Warsztaty prowadziła psycholog i terapeutka uzależnień Alicja Drobiszewska.

Powrót