Wzorce Myślenia a Procesy Komunikowania i Uczenia się

Bezpłatne otwarte warsztaty dla dorosłych z cyklu Akademia Rodzica poświęcone Indywidualnym Wzorcom Myślenia – koncepcji swoistych sposobów postrzegania, przetwarzania i przyswajania informacji przez umysł człowieka opracowanej przez Dawna Markovą i Anne Powell.

Kiedy rodzi się dziecko, odczuwamy pełnię szczęścia. Już chwilę po radosnym niczym nie zmąconym powitaniu pojawią się troska, a w naszej głowie rodzą się pytania… Jakim będzie człowiekiem? Jak się będzie uczył? Kim zostanie w przyszłości? Jaki zawód wybierze? Czy będziemy potrafili ze sobą rozmawiać?

Uświadomienie sobie i akceptacja faktu, że jesteśmy różni, to klucz do sukcesu. Jak zatem sprawić, by źródłem wiary dziecka w siebie stała się nie nasza (bo na dłuższą metę nie może), lecz jego własna siła i równowaga wewnętrzna. Z pomocą przychodzi wiedza o indywidualnym, subiektywnym widzeniu rzeczywistości, czyli o własnej „mapie świata”. Jak powiedział Aldoux Huxley – zmysły są drzwiami percepcji. Odbieramy świat przez pryzmat naszych zmysłów. Około 11-12 roku życia układają się one już w pewną „hierarchię ważności”. Dlatego zwykle faworyzujemy (bardziej lub mniej, ale zawsze) określony sposób reprezentacji. Stąd możemy mówić o wzrokowcach, słuchowcach i kinestetykach. Nasz umysł porusza się na trzech poziomach: odbiera i koduje informacje, przetwarza i porządkuje oraz łączy i tworzy. Przy czym, co ciekawe, na każdym z tych poziomów preferujemy inny sposób reprezentacji.

Podczas warsztatów spróbujemy zorientować się we własnym systemie reprezentacji. Zobaczymy co z Indywidualnych Wzorców Myślenia wynika dla naszych strategii zachowania i dostępu do zasobów umysłu. Jakie ma to znaczenie dla komunikowania i uczenia się. Zastanowimy się jak sprawić, żeby porozumiewanie się i nauka przebiegały sprawniej, łatwiej i przyjemniej. A to wszystko w formie przykładów i ćwiczeń.

Warsztaty prowadziła trenerka kompetencji osobistych – między innymi komunikacji interpersonalnej i metod uczenia się – praktyk z wieloletnim doświadczeniem Urszula Stroińska.

Warsztaty prowadziła trenerka metod efektywnej nauki i trenerka biznesu Aleksandra Piwońska.

Powrót